44. Yeşil Bursa Rallisi

BOSSEK tarafından bu yıl 44. kez düzenlenen 2019 Türkiye Ralli Şampiyonası 7. ve son yarışı Yeşil Bursa Rallisi, 01-03 Kasım tarihlerinde gerçekleştirildi.

Bursa Otomobil Sporları Kulübü (BOSSEK) tarafından bu yıl 44. kez düzenlenen 2019 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 7. ve son yarışı olan Yeşil Bursa Rallisi, 01-02-03 Kasım tarihlerinde gerçekleştirildi. Nilüfer Belediyesi katkılarıyla düzenlenen organizasyon Orhaneli – Keles bölgesindeki 114,10 kilometresi özel etap, toplam uzunluğu ise 453,38 kilometre olan asfalt zeminli parkurda koşuldu.

01 Kasım Cuma akşamı saat 18:00’de Nilüfer Belediyesi Halk Evi önünde gerçekleştirilen start seremonisi ile başlayan rallinin ilk gününde saat 18:30’da FSM Bulvarı üzerinde belirlenen Nilüfer Belediyesi Seyirci Özel Etabı geçildi. 02 Kasım Cumartesi saat 09:00′da direksiyon başına geçen ekipler Hankook, Ahmet Burkay ve Zafer Vatansever etaplarını ikişer kez geçerek Sur Yapı Marka AVM otoparkında yer alan servis alanında ikinci günü tamamladılar.

03 Kasım Pazar sabahı saat 09:00’dan itibaren Soğukpınar ve Nilüfer adıyla geçilen Hüseyinalan etapları ardından servise giren ekipler, son olarak bu iki etabı tekrar geçerek, zorlu sezon finalini tamamlamış oldular. Türkiye Ralli Şampiyonası haricinde 35 yaş üzeri klasik ralli otomobillerinin yer aldığı Türkiye Historic Ralli Şampiyonası ile amatör sürücülere yönelik Zafer Vatansever Ralli Kupası‘na da puan veren ralli, saat 14:00′den itibaren ALOFT Bursa Hotel önündeki finiş podyumunda son buldu.

Son etap olan ve Nilüfer adıyla geçilen Hüseyinalan (Power Stage) etabı sonrasında Yeşil Bursa Rallisi’ndan aldığı 6 puan ile Türkiye Ralli Şampiyonası Grup N de 31,5 puana ulaşan ve şampiyonayı Grup N de 3. olarak tamamlayan Akbaş Rally Team pilotu Erhan Akbaş yarış sonrasında şu sözleri kaydetti;

“Benim için bir Bursa’lı olarak çok anlamlı. Ben ilk yarışıma da geçen sene Yeşil Bursa ile başladım. O zaman çift sıfır Ford Fiesta ST ile çıkıyordum. Ondan sonra acemi bir pilot için Mitsubishi Evo IX’ la başlayan belki ilk pilotlardan bir tanesiyim. Hem co-pilotumla, hem arabayı öğrenmem hem de acemiliğim nedeniyle benim için bu sene tecrübe senesiydi. Öncelikle keyif almaktı. Bugünkü yarışta çok iyiydi, sağ salim bitirdik ve derecelerimiz de iyi. Power Stage’i de güzel geçtik. Günün sonunda ilk yarış sezonumuzu Grup N’de Türkiye üçüncüsü olarak tamamladık. Bizim için iyiydi ama tecrübe edinmek için bu sene biraz daha eğitim almayı düşünüyorum. Eğitim alırsam önümüzdeki sene çok daha iyi başarılar elde edeceğimi düşünüyorum. Organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.”