Türkiye Rallikros Şampiyonası Finali 2019

2019 Türkiye Rallikros Şampiyonası final yarışı 24 Kasım Pazar günü Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından İzmit Yarımca’da yer alan TOSFED Körfez Yarış Pisti’nde oluşturulan rallikros parkurda gerçekleştirildi.

1,500 metre uzunluğundaki yarı asfalt yarı toprak parkurda çoklu çıkış formatında koşulan yarış, 4 ayrı kategoride değerlendirildi. Organizasyon, 24 Kasım Pazar sabahı idari ve teknik kontrolün ardından saat 10:00’daki serbest antrenmanlar ile başladı. Saat 11:30’dan itibaren sıralama turlarına geçilirken, yarışmacılar 3 ayrı sıralama turunun ardından 15:00’de yarı final turları, 16:00’da da final turlarına başladılar.

11:00-17:00 saatleri arasında da historic ralli otomobilleri ile Apex Masters drift pilotlarının gösterileri pistteki tansiyonu daha da yükseltti. Ayrıca padok alanında tüm gün DJ performansı ve sürpriz aktiviteler de izleyicilerle buluştu.

Akbaş Rally Team pilotu Erhan Akbaş, daha önce katıldığı ve iyi dereceler kaydettiği Orhangazi Otokros yarışlarından da elde ettiği tecrübe ile sabah ilk antrenmanda yaşadığı şanzıman arızasına rağmen yarışı K4’te 1. olarak tamamladı ve Türkiye Rallikros Şampiyonası Kategori 4 Şampiyonluk kupasını kaldırdı.