Ford Otosan 37. Kocaeli Rallisi

2019 Türkiye Ralli Şampiyonası'nın 6. yarışı olan Ford Otosan 37.Kocaeli Rallisi, KOSDER tarafından 12-13 Ekim tarihlerinde organize edildi.

2019 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 6. yarışı olan ve aynı zamanda Türkiye Historic Ralli Şampiyonası ile Zafer Vatansever Ralli Kupası’na da puan veren Ford Otosan 37.Kocaeli Rallisi, Kocaeli Otomobil Sporları Kulübü tarafından Ford Otosan ana sponsorluğunda 11-12-13 Ekim tarihlerinde gerçekleştirildi.

Start seremonisinin ardından, Ford Otosan (18.22 km), Transit (16.50 km), Courier (8.28 km) ve Custom (6.63 km) özel etaplarını geçtikten sonra, saat 16.00’dan itibaren Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi otoparkındaki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi seyirci özel etabı geçilerek ilk gün tamamlandı.


13 Ekim Pazar Rallinin ikinci günü, saat 10.00’da organizasyona ralli merkezi olarak ev sahipliği yapan Ramada Plaza İzmit‘ten başladı. Rallinin son gününde Otosan, Transit ve Courier etapları bir kez daha geçildikten sonra, Custom-2 Power Stage etabında genel klasman ve sınıflarına ekstra puan kazanabilmek için ter döküldü. Genel klasman ve sınıflarda büyük bir mücadeleye sahne olan sezonun son toprak rallisinde, ekipler 2 gün boyunca 100,46 kilometresi özel etap olmak üzere toplamda 292,44 kilometre yol kat ettiler.


Akbaş Rally Team pilotu Erhan Akbaş zorlu geçen toprak etapları, yaşadığı şanzıman arızası nedeniyle aracını 1, 2 ve 5. Vites kullanarak tamamladı. Kocaeli rallisinden topladığı 6 puanla Grup N deki podyum iddiasını sürdüren Erhan Akbaş yarış sonrasında şu sözleri kaydetti;

“Önemli olan buraya gelmekti yani bitirmekti bizim için. İlk gün talihsiz bir başlangıç yaptık, şanzıman problemi yaşadık. İlk etaptan itibaren birinci vites, ikinci vites ve beşinci vitesle etapları bitirdik. Önemli olan bitirmekti çünkü ilk gün beş etap olmasına rağmen hiçbir şekilde servis alamıyorsunuz o bir handikaptı. İlk günü bitirdik akşam komple şanzıman değişti ve ikinci gün çok daha iyi neticeler aldık. Biz Grup N olarak Türkiye üçüncülüğünü kovalıyoruz. İlk senemizde inşallah podyum göreceğiz. Bundan sonraki yarış ta Yeşil Bursa, ev sahipliği yapıyoruz. İnşallah kazasız belasız şekilde bitiririz.”