10. Eskişehir Rallisi

2019 Avrupa Ralli Kupası‘na dahil ve 2019 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 3. yarışı olan Uluslararası ESOK Rally organizasyonu, Eskişehir Otomobil Sporları Kulübü tarafından 13-14-15 Haziran tarihlerinde Eskişehir’de gerçekleştirildi.Aynı zamanda Türkiye Ralli Şampiyonası, Türkiye Historic Rally Şampiyonası ve Zafer Vatansever Ralli Kupası‘na da puan veren organizasyon, Eskişehir Valiliği, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi ve Eskişehir Ticaret Odası katkılarıyla düzenlendi.


Katılımcılar 2 gün boyunca Bozdağ eteklerindeki 432,94 kilometre uzunluğundaki parkurda, asfalt zeminli 8 özel etapta mücadele ettiler.

13 Haziran Perşembe günü saat 21:30’da Espark AVM önünde gerçekleştirilen start seremonisiyle başlayan rallide ilk gün, 14 Haziran Cuma saat 10.00’da servis alanından başladı. Ekipler Kozkayı’daki 23,20 km. uzunluğundaki Nejat Banaz ve Sakarılıca’daki 14,98 km. uzunluğundaki Zafer Vatansever etapların ikişer kez geçtikten sonra saat 16:22’den itibaren Sazova Park‘taki servis alanında günü tamamladılar.

15 Haziran Cumartesi sabahı saat 10.00’da yeniden direksiyon başına geçen ekipler, bu kez Kümbetakpınar’daki 17,47 km. uzunluğundaki Alfa ve Dereyalak mevkiindeki 14,35 km. uzunluğundaki 19 Mayıs 1919 etaplarını ikişer kez geçtikten sonra saat 16:30’dan itibaren Espark AVM‘deki finiş podyumuna ulaştılar.

Akbaş Rally Team pilotu Erhan Akbaş yarışın ilk gününü havanında yağmurlu olmaması nedeniyle başarıyla tamamladı. Yarışın ikinci gününde oldukça yoğun yağmur altında koşulan etaplar sonunda Eskişehir Rallisi’ndan aldığı 7,5 puan ile Türkiye Ralli Şampiyonası Grup N deki podyum iddiasını sürdüren Erhan Akbaş yarış sonrasında şu sözleri kaydetti;

“Bu benim Ege Rallisi’nden sonra ikinci yarışımdı. Birinci gün havanın güneşli olmasından dolayı bizim için iyi geçti. İkinci gün sabahtan yaptığımız ilk etapta da hava kuruydu onun için hızlı gittik. Ben aynı zamanda Türkiye Şampiyonluğu’nda Grup N’de yarışıyorum. Bizim önümüzdeki araçta lastikle ilgili bir problem oldu, arkadaşlarımız geride kaldı. O zaman grup N’de bizim üçüncülüğümüz garanti oldu. Zaten öğleden sonraki yarışlarda çok yağmur olduğundan dolayı zemin inanılmaz kaygandı temkinli olarak gittik. Bizim için önemli olan kilometre yapmak ve kazasız olarak bitirmekti bunu da başardık. Burada şunu söylemek istiyorum; Eskişehir’de etaplar çok güzeldi, çok renkliydi. Düzler vardı, inişler vardı, çıkışlar vardı, şiganlar vardı ve burada Eskişehir halkının da inanılmaz bir ilgisi vardı gerçekten. İnşallah Türkiye’de motor sporları adına ilgi buradaki gibi artar. Motor sporları için çok güzel bir şey bu.”